Specialūs pasiūlymai

Jūsų šypsena - profesionalų rankose

Registracija

Bedančio žandikaulio atkūrimas: ką pasirinkti?

2019-02-21

Statistika nedžiuginanti - net apie 30% vyresnių nei 65 metų amžiaus lietuvių yra bedančiai. Tačiau tai yra ne tik senjorų sveikatos problema. Deja, skaičiai rodo, kad virš 20 % vyresnių negu 45 metų amžiaus Lietuvos gyventojų susiduria su ta pačia problema. Netekus daug dantų, stebimas ne tik  žandikaulio kaulo nykimo procesas, bet ir pokyčiai veide – keičiasi profilis, lūpų kampučiai nusileidžia, žmogus atrodo senesnis, liūdno veido. Kaulo nykimo žandikaulyje išimamais protezais sustabdyti neįmanoma, vienintelis saugus ir ilgalaikis sprendimas yra prarastų dantų atstatymas implantais. Atstatant trūkstamus dantis ant implantų atkuriama ne tik estetinė, bet ir pilna komfortiška kramtymo funkcija.

Pacientai dažniausiai turi baimių dėl to, kad bijo skausmo, vis dar veikia seni stereotipai apie dantų gydymą, tačiau dabartinė pacientų patirtis rodo, kad šiuolaikinė odontologija yra beskausmė, komfortiška ir greita. Kalbant apie pacientus, kurie prarado visus dantis, vis dažniau renkasi šiuolaikinį sprendimą – atkurti trūkstamus dantis implantais.

Dažniausi klausimai, susiję su dantų implantacija:

Kiek dantų implantų galima įsriegti per vieną dieną?

Vienos operacijos metu galima įsriegti tokį implantų skaičių, kurio užtektų visų trūkstamų dantų atstatymui. Jeigu kalbame apie pacientus, kurie neturi nei vieno danties, vienos operacijos metu sriegiami visi reikalingi implantai, ant kurių bus fiksuojamas protezas.

Visgi reikėtų atsižvelgti į pacientų komfortą ir bendrą sveikatos būklę, nes implantacija yra chirurginė operacija. Sriegiamų implantų skaičius nustatomas  atsižvelgus į individualią paciento sveikatą ir saugaus sveikimo galimybes. 

Ar dantų implantai yra saugūs?

Dantų implantai yra pasaulyje pripažintas, saugus ir pažangiausias būdas atkurti prarastus dantis. Šiuolaikiniai implantai pasižymi aukštu biosuderinamumu ir nesukelia jokių alerginių organizmo reakcijų. Jeigu pacientas laikosi tinkamos burnos higienos ir reguliariai lankosi pas jį prižiūrintį gydytoją, implantai gali tarnauti ir visą gyvenimą. 

Kas nutiks, jeigu implantas neprigis?

Jei operacija atliekama vadovaujantis teisingos praktikos taisyklėmis, implantų neprigijimas yra pakankamai reta nepageidautina gydymo eiga. Pacientas po operacijos gauna nemokamą pooperacinę priežiūrą visam prigijimo laikotarpiui ir visas rekomendacijas, kaip taisyklingai prižiūrėti implantuotus dantis. Retu neprigijimo atveju implantui visą gyvenimą galioja gamintojo garantija jį pakeisti nauju. 

Ar tik implantai gali pakeisti trūkstamus dantis? Ne. Tradiciniai prarastų dantų atstatymo būdai, kaip protezavimas tiltiniais ar išimamais protezais vis dar naudojami. Tokie protezai  išsprendžia tik dalį problemos - kramtymo funkcija, deja, atstatoma tik dalinai. Apie iš principo išspręstą problemą kalbėti negalima.

Implantas, kaip ir danties šaknis, apsaugo žandikaulio kaulą nuo sunykimo ir visiškai atstato prarastą kramtymo funkciją. Protezuojant ant implantų atkuriama ir maksimali estetika. O su šiais dalykais ateina ir komfortas. 

Dantų implantacijos ir protezavimo procesas užtrunka ne vieną mėnesį. Ką daryti, jeigu pacientas gyvena ne Lietuvoje?

Tam, kad būtų galima protezuoti ant implantų, turi vidutiniškai praeiti 3 mėnesiai. Prigijimo laikotarpiu kaulas visiškai suauga su implanto paviršiumi. Jau tuomet galima saugiai protezuoti - implantas jau galės atlaikyti kramtymo krūvį. 

Jeigu pacientas gyvena užsienyje, prireiks dviejų atvykimų į kliniką – implantacijai ir protezavimui. Tai, kad pacientas gyvena ne Lietuvoje, nesudaro jokių nepatogumų nei jį gydančiam specialistui, nei pačiam pacientui. 

Pacientui ne visada aišku, kokia jo dantų būklė. Nuo ko reikėtų pradėti?

Pirmas paciento veiksmas turėtų būti pasirinkti patikimą gydymo įstaigą, kur dirba visų sričių specialistai. Tokiu atveju pacientui bus suteiktas visas reikalingas gydymas vienoje vietoje – nuo terapinio gydymo iki sudėtingų chirurginių operacijų. Pacientui yra patogu, nes visas gydymas vyksta prižiūrint tų pačių specialistų ir personalo, yra vienas patvirtintas gydymo planas, kurį gali sekti kiekvienas gydytojas.

Labai svarbu, kad pacientas suprastų savo gydymo planą, gydymo ir finansinius etapus. Būtina kartu su konsultuojančiu gydytoju nuspręsti gydymo taktiką, parinktą pagal paciento funkcinius ir estetinius poreikius. Nereikėtų pamiršti, kad kiekvieno finansinės galimybės taip pat yra skirtingos, todėl paciento poreikių išsiaiškinimas yra vieni svarbiausių sėkmingo gydymo procese.  

Ar yra amžiaus riba dantų implantavimui?

Amžius nėra esminis veiksnys dantų implantacijai. Atvejai, kada dantų implantacija yra negalima – labai reti, tačiau svarbu ištirti paciento būklę.

Sėkmingai sriegti implantus galima tiek 60-mečiui, tiek 80-mečiui senjorui. Pagrindinis rodiklis yra paciento sveikatos būklė, ar nėra širdies ir kraujagyslių , imuninės sistemos ligų, nekontroliuojamo cukrinio diabeto.

Kita amžiaus grupė – nepilnamečiai pacientai. Kol jaunuolio žandikaulis nėra pilnai susiformavęs, dantų implantacija negalima, todėl iki 16-18 metų pacientams siūlome kitus danties atkūrimo būdus. 

Kiek laiko dantų implantai tarnaus?

Kalbant bendrai, implantas gali tarnauti ir visą likusį gyvenimą. Esant prastai kasdienei burnos higienai, daug rūkant, sergant kai kuriomis ligomis, implanto funkcionavimo laikotarpis gali sutrumpėti.  Pacientas, kasdien gerai prižiūrintis dantis ir reguliariai lankantis pas gydytoją profilaktikai, turės ilgalaikį rezultatą. 

Ar reikia pasiskirti laisvų dienų nuo darbo po implantacijos?

Implantacijos operacija įprastai atliekama vietinėje nejautroje, todėl jau kitą dieną pacientas yra pilnai darbingas. Jeigu numatoma ilgesnė operacija, implantuojant kelis dantis ir derinant dantų šalinimą ar kaulo augmentaciją, rekomenduoju 1-2 dienas ramiai pailsėti. Po didesnės apimties operacijos galite jausti patinimą implantacijos srityse, bus sunkiau kramtyti maistą, gali rastis mėlynių. Per tris pirmąsias paras šie simptomai mažėja, ir galite pilnai grįžti į kasdienę dienotvarkę. 

Ką daryti tokiu atveju, jeigu pacientas jau neturi nei vieno danties? Ar išeitis vienintelė – plokšteliniai protezai?

Tikrai ne. Šiandien pacientai jau turi galimybę džiaugtis pilnaverte kramtymo funkcija ir dantų estetika be papildomo diskomforto. Netgi jeigu pacientas neturi nei vieno nuosavo danties, kramtymo funkciją galime atstatyti neišimamais protezais, pavyzdžiui, ant keturių implantų. Tiksliau kalbant - ant kelių implantų atkuriame viso žandikaulio dantis. 

Praradus dantį ar po danties šalinimo, kada galima atlikti danties implantaciją?

Įprastai, pacientui jau nebereikia laukti 2-6 mėnesių po danties šalinimo, taikydamas vienmomentę implantaciją, to paties vizito metu, galiu atlikti dvi procedūras vienu metu - pašalinti nesveiką dantį ir į jo vietą įsriegti implantą. Taikant tokį gydymo metodą maksimaliai sumažiname chirurginių intervencijų skaičių ir gydymo trukmę. 

Kaip prižiūrėti implantuotus dantis?

Prigijus implantui dantys prižiūrimi įprastu režimu: valomi 2-3 kartus per dieną, naudojamas dantų siūlas ir burnos skalavimo skystis. Ypatingai svarbu kruopštus tarpdančių valymas dantų siūlu ir tarpdančių šepetėliu. Nešiojantiems protezus ant implantų rekomenduoju naudoti  namų sąlygoms pritaikytą burnos higienos aparatą - pulsuojančios vandens srovės išvalo tarpdančius ir masažuoja dantenas.

Svarbu paminėti paciento bendradarbiavimą su gydytoju. Būtina profilaktinė burnos ertmės apžiūra bet vieną kartą, profesionali burnos higiena – 2 kartus per metus.