Periodontologija

Periodonto ligas sukelia kietosios ir minkštosios dantų apnašos ir jose esančios bakterijos. Jos nuolat formuojasi ir kaupiasi ant dantų, ties dantenų kraštu bei dantenų vagelėje. Minkštosios dantų apnašos ilgainiui sukietėja, formuojasi dantų akmenys.

Periodontitas – ilgalaikis dantenų ir kaulinio audinio, kuris palaiko dantis žandikaulyje, negrįžtamas pažeidimas, dar plačiai vadinamas parodontoze.

Dantų akmenis gali pašalinti Jus prižiūrintis profesionalus burnos higienistas, o atskirais atvejais – gyd. periodontologas. Iš pradžių dantų akmenys ir juose esančios bakterijos ardo tik dantenas, prasideda uždegimas – dantenos parausta, gali paburkti, prasideda kraujavimas.

Sveiką periodonto audinį pakeičia uždegiminis audinys. Per ilgesnį laiko tarpą dantenos slenka žemyn, pradeda irti žandikaulio kaulas, susidaro dantenų kišenės, apsinuogina danties šaknis. Apnašos ir dantų akmenys pripildo kišenes, procesas apima vis gilesnius audinius. Susirgimui pažengus, dantys pradeda klibėti, blogiausia prognozė – dantų netekimas.

Periodontito gydymo galimybės

Konservatyvus gydymas – profesionali burnos higiena – 2-4 kartus per metus. Po šio etapo gali sumažėti arba visai išnykti dantenų kraujavimas, deginimas, niežėjimas. Kai kurių dantų paslankumas taip pat sumažėja.

Chirurginis  gydymas -  reikalingas, jeigu dantenų kišenės siekia 5-6 mm. Procedūra visiškai neskausminga, atliekama vietiškai nuskausminus. Pašalinami giliai po dantenomis esantys akmenys, uždegiminiai audiniai. 

Palaikomasis gydymas – reikalingas tam, kad ateityje būtų išvengta ligos pasikartojimo. Šis gydymas – tai labai svarbus etapas siekiant kontroliuoti periodontito progresą. Todėl labai svarbus ne tik burnos higienisto, periodontologo, bet ir pačio paciento įsitraukimas į ligos kontrolę ir prevenciją. 

Susirgus pakartotinai, liga dažniausiai vystosi labai greitai ir yra sunkiau kontroliuojama. Jeigu gydymo pradžioje buvo nustatytos gilios kišenės ir stiprus dantenų uždegimas, dantenų atsitraukimas po procedūrų, deja, yra neišvengiamas. 

Specialistai

Adomas Rovas

Med. Dr. Gyd. odontologas periodontologas
OPL-04619 OPL-05248
Panevėžys, Vilnius
Registruotis